Energistyrelsen offentliggør i dag ”Analyse af SMR-teknologiers indpasning og effekter i det danske energisystem” udarbejdet af Ea Energianalyse og Technical Research Centre of Finland. Konsulentanalysen afdækker muligheder og begrænsninger i forhold til små modulære atomkraftreaktorer i et fremtidigt dansk energisystem domineret af vind og sol, og er et fagligt input til regeringens samlede analyse.

I september 2025 udbød Energistyrelsen en ekstern analyse om små modulære atomkraftreaktorer – SMR-teknologi. Udbuddet blev igangsat som en del af opfølgningen på regeringens beslutning om at igangsætte en samlet analyse om nye atomkraftteknologiers relevans og indpasning i fremtidens danske energisystem.

Ea Energianalyse (Ea) og Technical Research Centre of Finland (VTT) vandt udbuddet og står bag en analyse om SMR-teknologiers indpasning og effekter i det danske energisystem.

Konsulentanalysen er nu færdig og vil blive offentliggjort på Energistyrelsens hjemmeside kl. 17 i dag.

Regeringens samlede analyse er inddelt i tre spor. De tre spor er:

  • SMR i det danske energisystem
  • Regulering, myndighedsstruktur og kompetencer
  • Erhvervsinteresser

Konsulentanalysen er en del af spor 1, der samlet skal afdække potentialer og omkostninger ved en introduktion af SMR-teknologi.