Så er det igen tid til at skulle uddele Årets Fagprøvepriser på generalforsamlingen den 4. november 2017. Det er noget, FUT ser frem til med stolthed og glæde at for 17. gang at uddele Årets Fagprøvepriser til detail- og handelselever fra trælast- og byggemarkedsbranchen.

Det er, som i de foregående 16 år, de fire faglærere fra de to skoler, Handelsfagskolen Odder og Business College SYD, der nominerer hver tre elever fra deres årgang. Nomineringen gives på baggrund af elevens fagprøve og hvordan eleven ellers har arbejdet på deres skoleophold. For at kunne komme i betragtning er det også et krav, at eleven er medlem af FUT og at man kan deltage på generalforsamlingen, hvor priserne skal uddeles samt at man er ansat i branchen efter endt uddannelse.

De fire faglærere er:

Handelsfagskolen Odder:

Claus Christensen og Jens Mørcholdt

Business College SYD:

Lone Marxen og Bjarne Sørensen

De tre bedste fagprøver i hver gruppe udløser følgende pengepræmier:

  1. plads: 10.000 kr.
  2. plads: 7.500 kr.
  3. plads: 5.000 kr.

Udover pengebeløbet til de tre første pladser, modtager alle nominerede et diplom og en gave.

Fagprøveudvalget består i år af følgende personer:
Palle Thomsen, Adm. direktør i Danske Byggecentre

Mette Brund, HR & Uddannelseskonsulent i XL-BYG

Jan Sørensen, HR & Uddannelseskonsulent i STARK

Michael Frandsen, HR Chef i Davidsen

Jim Linderod Christiansen, Formand FUT

Alle medlemmer af fagprøveudvalget får prøverne til gennemlæsning og ud fra et pointskema giver point og den prøve, der ender flest point vinder 1. pladsen.

Fagprøve nominerede 2017

Trælast/håndværkerbutik – Handelselever

Mommark

  • Mikkel Meier Andersen, STARK Esbjerg
  • Christian Poul Bundgaard, Bygma Hillerød
  • Natalie Gina Milbo, Fog Værebro

Odder

  • Martin Dueholm Sørensen, udlært fra Tømmergården Nykøbing Mors, er nu ved Tømmegården Gjern
  • Karsten Berg, udlært fra Davidsen Toftlund, nu ved Davidsen Århus
  • Casper Riis, udlært fra Roslev Trælast, nu ved Bygma Risskov

Byggemarked – Detailelever       

Mommark

  • Louise Christiansen, SILVAN Græsted
  • Emil Staun Nielsen, STARK Assens
  • Morten Have, Camola ApS

Odder

  • Mette T. Nielsen, udlært fra XL-BYG Hadsund, Vorupgruppen
  • Christine L. Nilsen, udlært fra XL-BYG Hadsten, Vorupgruppen
  • Nanna Damberg, udlært fra Davidsen, Fredericia